Z zakonom je določeno, da mora imeti prav vsako vozilo v cestnem prometu brezhibno delujoče avtomobilske luči, med katerimi imajo avtomobilski žarometi še posebej pomembno vlogo. To potrjuje tudi dejstvo, da so po zakonu v obvezni uporabi 24 ur na dan in ne le ponoči, saj so ključnega pomena za večjo vidljivost in vidnost v cestnem prometu.
Največjo varnost v cestnem prometu boste sebi in drugim udeležencem v cestnem prometu zagotovili le z ustrezno delujočimi avtomobilskimi žarometi. Glede na to, da so med vožnjo izpostavljeni umazaniji in različnim poškodbam, jih je potrebno redno preverjati, čistiti in jih nemudoma zamenjati, ko opazite njihovo neustrezno delovanje.
Različne vrste avtomobilskih žarometov
V zadnjih desetletjih so avtomobilski žarometi doživeli pravi preporod. Njihov razvoj je šel predvsem v smeri večje svetilnosti, zato lahko danes na trgu zasledimo različne vrste avtomobilskih žarometov:
- Halogenski žarometi so najbolj razširjeni in cenovno ugodni, vendar je njihova slabost nekoliko manjša svetilnost in krajša življenjska doba v primerjavi z novejšimi avto žarometi.
- Ksenonski žarometi proizvajajo bistveno več svetlobe, zato boste z njimi tudi ponoči odlično videli. V primerjavi s halogenskimi imajo še enkrat daljšo življenjsko dobo, pri čemer porabijo bistveno manj energije.
- LED žarometi predstavljajo revolucionarno inovacijo na področju avtomobilske svetlobne opreme. Ponujajo izjemno svetilnost, prihranke v energiji in izjemno dolgo življenjsko dobo. Trenutno se z njimi pohvalijo le vozila višjega cenovnega razreda.
Menjava avtomobilskih žarometov
Nedelujoči avtomobilski žarometi lahko hitro pripeljejo do nesreče, saj to pripomore k slabši vidljivosti vozila za druge udeležence v prometu, poleg tega pa se bistveno zmanjša tudi vidno polje voznika.
Če opazite, da avto žarometi delujejo slabše kot običajno, potem je prvi korak menjava žarnice za avto. Toda, če so avtomobilski žarometi preveč obrabljeni in ne prepuščajo dovolj svetlobe, vam tudi nove žarnice za avto ne bodo nič pomagale – v tem primeru je potrebna menjava avtomobilskih žarometov.
Avtomobilske žaromete pa je potrebno zamenjati tudi, ko boste opazili naslednje znake:
- rumenkasta ali motna stekla, ki so pogost pojav pri starejših vozilih;
- utripanje ali ugašanje med vožnjo, ki nakazujejo na napako v sistemu razsvetljave;
- fizične poškodbe, ki lahko privedejo do vdora vlage in umazanije.