Ste vedeli, da je popravilo razpok na vetrobranskem steklu ena od najbolj priljubljenih storitev, ki jih nudijo mehanične delavnice. Vetrobransko steklo je visoko občutljivo na poškodbe navadno zaradi samem lokacije avta. Kamni in podobni predmeti lahko hitro priletijo izpod koles avtomobila na sprednjem delu. Steklo avta prav tako lahko opraskajo veje dreves. Posledica toče pa so lahko okruški in razpoke.
Seveda poškodba na vetrobranskem steklu ne pomeni nujno zamenjati steklo. V nekaterih primerih se lahko škoda tudi drugače popravi.
Vožnja s počenim vetrobranskim steklom
Čisto vsako poškodbo, ki jo ima vetrobransko steklo za avto, je treba nemudoma popraviti. Za to seveda obstajajo najrazličnejši razlogi. Med drugim izpostavljenost temperaturam in vibracijam lahko hitro poveča velikost razpok. To pomeni, da počenega stekla ni možno popraviti. Komponento avta je v tem primeru treba takoj zamenjati.
Seveda se morate zavedati, da je prisotnost razpok ovira tudi pri pridobitvi potrdila na tehničnem pregledu. Vožnja z avtom brez takšnega potrdila pa je seveda prepovedana oziroma nezakonita. Poškodovano vetrobransko steklo seveda poslabša tudi vidljivost. Lahko se izkrivi slika in vse skupaj je za voznika izjemno moteče.
Kdaj se mora vetrobransko steklo na avtu zamenjati?
Zagotovo vseh okvar na vetrobranskem steklu ni mogoče popraviti. Popravijo se lahko zgolj manjše poškodbe. V nekaterih situacijah pa je treba takšen del avta takoj zamenjati. To se mora zgoditi tedaj, kadar se okrušek nahaja manj kot 25 centimetrov od roba vetrobranskega stekla. Prav tako, kadar premer okvare presega 1,5 centimetra.
Zamenjava je nujna tudi tedaj, kadar razpoka na steklu prednjega dela avta sega do dveh ali več robov. Enako v primeru, če manjše razpoke pokrivajo več kot tretjino površine stekla, če gre za peforacijsko poškodbo ali za okvare, ki bi lahko ovirale delovanje drugih komponent, na primer luči, senzorjev, grelnih elementov.
Reagiranje v primeru poškodbe vetrobranskega stekla na avtu
Kaj torej storiti, če se na vetrobranskem steklu pojavijo poškodbe? Najprej je treba avtomobil ustaviti. Za preprečevanje vdora umazanije in vlage v razpoko, je treba dobro zaščititi poškodovano območje, na primer s primernim lepilnim trakom. Paziti pa je treba, da trak ne pride direktno v stik s poškodovanim območjem. Širjenja razpok nikakor ne poskušajte preprečevati.